Mire jó a sok szilva, barack, meggymag?
Azt ígértem, hogy megmutatom, mit csináltam a csonthéjas magvakból. Íme, fent látható egy mű. Kartonra ragasztottam a magvakat ragasztó pisztollyal, de balesetveszélyes gyerek kezében ez a szerszám! Kérem, hogy só-liszt gyurmát használjunk alapnak! A magvak nehezek, ezért nem jó sem a folyékony ragasztó, sem pedig a ragasztó rúd, nem maradnak meg a kartonon, leperegnek..
A "Magvas képek " sorozat 1. darabja. Szilvamagból, pisztácia héjból, tökmagból készülteket mutatok be a továbbiakban...
Spórtan:
A tavaszi befőtt és lekvár készítés mellékterméke a sok csonthéjas mag, nekünk ingyen kincs! Csak szólni kell időben, hogy ne dobják ki! Meg kell jól mosni, sós vízben kifőzni a sok kincset, a gyümölcshúst frottír törölközőben ledörzsölni a magvakról és kész az alapanyag.
Kés helyett jó lesz a jégkaparó, vagy gyanta kenő.
Képkészítés
a/ Természetes színű magvakból só-liszt gyurmába formázás
Kellék: csonthéjas magvak kis tálkákban, só-liszt gyurma, tálca a gyurmának, nyújtófa, lemosható terítő, életlen kés a gyurma vágásához, védőfelszerelés a ruházatnak.
Só-liszt gyurma recept – a legegyszerűbb:
0,5 kg liszt, 0,5 kg só, 2 dl víz
b/ Festett magvakból só-liszt gyurmába formázás
Kellék: tempera, ecset, rajzlap, tálca
2 alkalom kell, hogy elkészülhessen a festett magvas só-liszt kép. Első alkalommal megtervezzük a képet, kirakjuk a kívánt méretű papírra. Egy tálcán sűrű festékkel megfestjük a kiválasztott magokat és hagyjuk megszáradni.
Második alkalommal kellék:
só-liszt gyurma, megszáradt magvak, tálca, nyujtófa, életlen kés, lemosható terítő, "védőfelszerelés" a ruházatnak
A só-liszt gyurmát előkészítjük és a kívánt formában, nagyságban elnyújtjuk egy tálcán. A megszáradt magvakat elővesszük és a terv szerint belenyomjuk az alapba. A tálcán hagyjuk megszáradni (lehet siettetni a száradást a tűzhely sütőjében).