CSIN (Csinálj Ilyet Nekem!)

Kézműves dolgokat készítsünk együtt a gyerekeinkkel, unokáinkkal. Törekszem az újrahasznosításra, olcsó előállításra, házilag készült egyedi alkotásokra. A varrás, gyöngyfűzés, képeslap készítés... alapjaiba vezetem azt, akinek tetszik, amit csinálok. Mit kell tenni egy kezdő oktatónak origamis foglalkozáson vagy mit játszunk egy esküvőn?

Friss topikok

  • medali (törölt): Nagyon szep (2015.07.14. 11:16) Varrott Angyal
  • via123: Kedves Rozi, nagyon tetszenek az ötleteid! A madár hajtogatását nem találom. Le tudnád írni, hogya... (2014.03.13. 13:41) Mondóka: 2 kismadár

Játék házilag

Játék házilag

Teagami - kezdő Mandala 1.

2013.05.14. 11:00 | csintanoda | Szólj hozzá!

level_mandala_1368614583.JPG_785x1046

Mandala teatasakból

A mandala szankszkrit szó, jelentése: kör, ív, körszelet, varázskör… Az örök élet szimbóluma a kör, melynek se kezdete, se vége.. Gyógyító hatást is tulajdonítanak a mandalának, szerintem az alkotásból eredhet, mert amíg készül a kép, addig másra nem gondolunk, kikapcsolunk, megnyugszunk… 

Nemcsak festeni lehet mandalát, hanem papírból is lehet kirakni… Az a szabály, hogy az alap is beépüljön a képbe.  A szín összeállításnál figyeljünk arra, hogy sokszor a kevesebb több!  2-3 színnél  több ne szerepeljen egy képen, minél több szín van, annál nehezebb az összhangot megtalálni!

Kellék:

Színben harmonizáló karton, 16 + 2 teatasak – a teatasak hajtogatás gyűjteménybe, vonalzó, esetleg szögmérő, ragasztó rúd, vágódeszka, tapétavágó kés, papíralapú újságpapír.

Munkamenet:

Előkészítem a 18 db tasakot: kibontom, a fehér széleket levágom. A színes kép segít abban, hogy a megfelelő méretet megtaláljuk, nekem mindig a teatasak mintája fontos, jelen esetben a teljes levélminta megmaradása.

A középső mintát - egy nem egyenlő oldalú rombuszt - téglalapból hajtom meg a ’C’ forma szerint, ott négyzetből van a leírás. 

A külső minta négyzetből alakult ki. Vágjuk úgy ki a négyzetet, hogy lehetőleg a levélminta mellett minkét oldalon maradjon 0,5 - 1 cm! Hajtsuk meg a felezőt a fehér oldalon és hajtsuk le a 4 csúcsot annyira, hogy a színen a teljes levél megmaradjon!

A hajtogatás után a középső részt az újságpapíron ragasszuk össze, a karton közepét keressünk meg, a 2 átló metszéspontja megadja. Kenjük be a fehér oldalt ragasztóval és óvatosan nyomjuk a karton közepébe. A külső rész illesztéséhez kell vonalzó, esetleg szögmérő, hogy egyenlő távolságba helyezzük fel a 8 db-ot.

 

Tippek:

Fel kell tenni a kérdést a kép készítése során: Mit akarok kiemelni? Én a levelet akartam, ezért a többit nem hangsúlyoztam. A minta egyik szinét választottam alapul...

A hajtásvonal úgy lesz szép, ha az illesztés után először a közép résztől haladunk kifelé  és a behajtandó  nagyobbik,  szélesebbik darab papírt kezdjük el leélezni, lenyomni, így a csúcsnál szépen, vékonyan lehajlik majd a papír! ( Ne a csúcsnál kezdjük a hajtást! Lehet körömmel is lenyomni a második simításnál.)

Ha új mintájú teatasakom van, akkor kísérletezni kell, hogy adja ki legszebben a mintát, vagy a formát, így a „kísérleti nyulunk” elég gyűrött lesz, emiatt kell +1 tasak, de a hajtogatás gyűjteménybe megfelelő lesz!

 A ragasztó rúd mérete fontos: a kisebb, kb. 9 g-os fér oda a hajtásokhoz. Ha az egész felületet kell bekenni a hátoldalon, akkor a 15 g-os lesz a jobb, így hamarabb elkészülünk.

A bejegyzés trackback címe:

https://csintanoda.blog.hu/api/trackback/id/tr185299401

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása