CSIN (Csinálj Ilyet Nekem!)

Kézműves dolgokat készítsünk együtt a gyerekeinkkel, unokáinkkal. Törekszem az újrahasznosításra, olcsó előállításra, házilag készült egyedi alkotásokra. A varrás, gyöngyfűzés, képeslap készítés... alapjaiba vezetem azt, akinek tetszik, amit csinálok. Mit kell tenni egy kezdő oktatónak origamis foglalkozáson vagy mit játszunk egy esküvőn?

Friss topikok

  • medali (törölt): Nagyon szep (2015.07.14. 11:16) Varrott Angyal
  • via123: Kedves Rozi, nagyon tetszenek az ötleteid! A madár hajtogatását nem találom. Le tudnád írni, hogya... (2014.03.13. 13:41) Mondóka: 2 kismadár

Játék házilag

Játék házilag

Teagami - minimál 1. 'A' forma

2013.05.08. 15:29 | csintanoda | Szólj hozzá!

_a_forma_1368617405.JPG_1974x2720

Csipkebogyós tasakból 'A' forma

Teljesen kezdőknek írom le, hogy mit kell csinálni egy teatasakkal. Láthatóak számok, amelyek a sorrendet mutatják és jelek, amelyek nemzetköziek és az origamisok használják, mindenki megérti majd.. A teatasak előkészítését egyszer mutatom be és a későbbi hajtogatásoknál csak hivatkozom arra, hogy az 4. lépéstől mutatom a hajtogatást. (A kiinduló négyzet /téglalap  alá azért kerül a 4-es szám!)..

A teatasakok nagyon változatosak, színesek és jó az illatuk. Csak a papíralapú tasakokat lehet jól hajtogatni, a fóliát nem tudjuk ragasztani és a hajtás kirugódik...A vágás helyétől és a hajtogatás irányától, formájától függően nagyon sok alakzat és kép alakul ki. Egyfajta papírból több modellt lehet készíteni és mind más lesz. A gyártók időnként kicsit változtatnak a papíron, az újakból már nem lehet ugyanazt meghajtani, ezért nem érvényesek a régi leírások. Szinte minden egyes teatasak fajtához új hajtogatás leírást kellene készíteni.

Kellékek:

Sok papíralapú teatasak, olló vagy tapétavágó és vágódeszka, vonalzó

Előkészületek és hajtogatások:

1. tasak: óvatosan, kézzel széjjelnyitjuk, egy hosszú téglalapunk van. Ha az összepréselt tasakot vágjuk szét, előfordul, hogy nem egyenes darabot kapunk, mert a gép nem pontosan hajtotta össze a papírt. Az első lépésnél már szét is vágtam a tasakot, a szokásos helyemen.

2. tasak: már nincs rajta  a fehér szél, ami használhatatlan, mert a gép lyukasztással tasakká összepréseli  a papír szélét, így roncsolja. Vonalzó mellett, tapétavágóval vágtam le. Bejelöltem az átlóhajtást ._._.-vel, ami az origamisoknál hegyhajtásnak felel meg. (Amikor összehajtjuk a papírt, a hajtás kiemelkedik, látható lesz, mint a hegy.) Ott van a megfordítás jele is: kör + nyíl,  azért kell megfordítani, hogy az átlóra hajtott vonalat jól lássuk a következő hajtásoknál.

3. tasak: a következő lépést rárajzoltam, átlósan felhajtottam az egyik sarkat. Pontosan kell illeszteni a hosszú oldalhoz! Az olló és a nyíl jelzi, hol kell levágni és aztán megfordítani.

4. tasak: a négyzet kialakult. Már van az előző lépésből egy hajtás, az origami könyvek is folyamatos vonallal jelzik a korábbi hajtásokat. Ezt a formát még nagyon sokszor elkészítjük, ha a kiinduló alapanyag teatasak négyzet! -:) 

5. tasak: megfordítom a papírt és a hátoldalán lévő átlóhoz felhajtom a 2 sarkat.

6. tasak: fordítsuk meg újból a tasakot, kialakult az 'A'-ra keresztelt forma, egy alkotó elem.   Ha több ilyen darabból áll a mintánk, akkor mindet rakjuk majd egymás mellé. Akkor derül ki, hogy dolgoztunk, van-e másik oldalra hajtott tasak, ami miatt nem jön ki a motívum... Ez lehet a későbbiekben virágszirom vagy levél...

Tipp:

Készítsünk gyűjteményt a nagy betűvel jelölt formákból. Ragasszuk fel csirizzel /blu tack/ egy lapra és bármikor elővehetjük, ha elakadtunk.

Lásd a "Teaorigami - minimál 1. 'A' variációk " című cikket, ahol 3 minta látható ezzel a hajtással.

Kérem, hogy írják meg észrevételeiket, akár negatív, akár pozitív! Kommenteljenek! Kérdést tehetnek fel! Szeretettel várom a visszajelzéseket!

 

A bejegyzés trackback címe:

https://csintanoda.blog.hu/api/trackback/id/tr365288229

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása