Teatasakos képeslapok – semmiségből gyönyörű
Hollandiából származik a teatasak hajtogatás. Az origaminak egy ága, vagy 20 éve művelik ezt a fajta hajtogatást.
A teatasakból készült minták szépségét a kör alakban kialakuló szabályos minták adják. Több részből rakjuk össze, 4, 5, 6, 8, 12, 16… darabból áll össze egy „alkotás”. (Én úgy igyekszem a tea papírokat hajtogatni, hogy a betűk minél kevésbé látszódjanak.)
A papír alapú tasakok használhatók fel, a fóliás tasakokat nem lehet jól hajtani, kirugódik a hajtás és nem ragad össze a fólia és a papírra sem jól ragasztható! . A semmiségből csodaszép képek jönnek létre, az alapanyag általában szemét, de a „tea origamisoknak” nagy kincs, mert ezt venni nem lehet, csak gyűjtetni az összes ismerőssel...
Munkamenet:
Kibontás: óvatosan, kézzel széjjelnyitjuk a tasakokat és ollóval, vagy sniccerrel levágjuk a szélről a fehér csíkot, amelyet gép nyomott össze (így roncsolt és használhatatlan a szél). Egy hosszú téglalapot kapunk, amelyből a legszebb részt használjuk fel, ahol egy kis kép látható.
Méretrevágás: általában a papíron feltüntetik, hogy 100 oC vízzel kell leforrázni és hány percig – én ennél a jelzésnél vágom el a papírt, a jelekre nem lesz szükség. Legtöbbször négyzet alakot vágok ki.
Darabszám: legalább 4 vagy 8 db egyforma tasakot készítsünk elő. + 1 darab emlékeztetőnek jó lesz, amit nem ragasztunk össze és így később, ha széjjelbontjuk, látjuk hogyan alakult ki az a hajtás azon a bizonyos papíron. (Ha összegyűjtjük és megszámozzuk a hajtogatásainkat, akkor bármikor újból elkészíthetjük ugyanazt, amely nekünk tetszik…)
Hajtogatás menete: minden darabot a színoldalán, ugyanazon a helyen félbehajtunk és kirakjuk magunk elé. Most látszik meg, hogy ugyanúgy hajtottunk-e! Kinyitjuk ezután a papírt és hátoldalán a meghajtott középvonalhoz felhajtjuk a papírdarab 2 csücskét, amely egy oldalon helyezkedik el.– A legegyszerűbb forma kész 3 hajtással és 4 db-ból összeáll egy kép! Tovább lehet a tasak másik végén is hajtogatni, a hátoldalon a középvonalhoz hajtjuk a 3-4. csücsköt és rombusz formát kapunk, ekkor 8 db-ból lesz egy szép kép és a közepén koszorú alakban több minta keletkezik. (Ez izgalmas, mert csak akkor látjuk meg a mintát, ha mind a 8 darabot egymás mellé rakjuk! )
Ha egy tasakot készre hajtunk és a többit utána, akkor eltérések lehetnek és csodálkozunk, miért nem jött ki a minta! Ha minden egyes darabot nem ugyanazon az oldalon hajtottunk meg, akkor más mintát kapunk!
Jó módszer gyerekeknél: egyféle hajtást egymás után minden papíron végezzünk el és rakjuk az asztalon egymás mellé az addig elkészült darabokat, ekkor látszik meg, hogy van-e „kakukktojás”! Minden egyes újfajta hajtást minden tasakon egymás után készítsünk el és minden lépésnél hasonlítsuk össze az eredményt! A következő hajtást is minden egyes darabon hajtsuk meg, így hamarabb elérünk a szép befejezéshez és nem kell kibontani….
Ragasztás: először szárazon helyezzük a hajtogatott darabokat a képeslap alapra, aztán ragasztó rúddal kenjük be 1 db hátoldalát és folytassuk, amíg mind fel nem kerül. Amíg nem száradt meg, pár másodpercig lehet még igazítani, aztán szakadni fog!
Van kérdésük? Tegyék fel, legyenek szívesek!